Все Красные Книги > Червона книга України. Рослини

сосна кедрова (сосна кедрова європейська)
pinus cembra l.


Таксономічна належність: Родина Соснові — Pinaceae.
Природоохоронний статус виду: Вразливий.
Наукове значення: Середньоєвропейський монтанний плейстоценовий релікт.
Ареал виду та його поширення в Україні: Альпи, Зх., Сх., Пд. Карпати на висотах 1200–2500 м н.р.м. В Україні у вигляді смуги локалітетів з пн. зх. на пд. сх. по водозборах верхів’я р. Свіч, Лімниця, Бистриця Солотвинська, Бистриця Надвірнянська, від Брустурянки до Пруту. Адм. регіони: Ів, Зк.
Чисельність та структура популяцій: Переважна більшість локалітетів сконцентрована в Ґорґанах (4159,9 га) — по вершинах головних хребтів (Артиця, Матахів, Ґорґан, Явірник, Верхній Пасічний та ін.). У Чорногорі вид поширений на площі 34,7 га, на г. П’єтрос, в ур. Гаджина, Кізі-Улоги, на хребті Кедруватий — Погорілець, в ур. Кедроватий. Локальні популяції невеликі за площею та чисельністю особин, характерна циклічність поновлення популяцій новими генераціями особин.
Причини зміни чисельності: Вирубки лісів, незадовільне відновлення у зв’язку з розростанням ялиці.
Умови місцезростання: На стрімких схилах різної експозиції, вкритих валунами, на бідних, кислих, свіжих, іноді перезволожених ґрунтах на висоті 900–1300 м н.р.м. Едифікатор угруповань до союзу Piceion abietis, як правило в умовах, де позиції Picea abies послаблені, заходить в угруповання союзу Pinion mughi. Мезофіт.
Загальна біоморфологічна характеристика: Фанерофіт. Хвойне дерево 20–25 (30 м) заввишки, тривалістю життя до 400 і більше років. Крона яйцеподібна, кора тріщинувата коричнево-сірого кольору. Деревина міцна, смолиста, запашна. Хвоя тригранна 8–12 см завдовжки, 1 мм завширшки, зібрана на вкорочених пагонах у пучки по 5 штук. Шишки бурі, яйцеподібні, спрямовані вгору або відхилені вбік, 5–8 см завдовжки, 5 см завширшки. Насіння до 1 см завдовжки, в товстій лушпині, їстівне. Пилування відбувається у червні–липні, насіння достигає у жовтні–листопаді.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють в ПЗ «Ґорґани», Карпатському НПП, в заказниках загальнодержавного значення «Грофа», «Тавпіширський», «Яйківський», (Івано-Франківська обл.), «Брадульський», «Ґорґани» і «Тавпишірка», «Кедринський» (Закарпатська обл.). Необхідно взяти під охорону всі місцезнаходження виду. Заборонено вирубування дерев.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Культивують в ботанічних садах.
Господарське та комерційне значення: Протиерозійне, декоративне, ґрунтотвірне, харчове, технічне.
Джерело: Основні джерела інформації Екофлора України, 2000; Смаглюк, 1991; Стойко, 1966; Стойко, Третяк, Бойчук, 1999; Червона Кни- га України, 1996; Contini, Lavarelo, 1982; Hilitzer, 1932; Kontny, 1938; Środoń, 1936.