Все Красные Книги > Червона книга України. Тварини

тетерук
lyrurus tetrix (linnaeus, 1758)


Таксономічна належність:Клас — Птахи (Aves), ряд — Куродібні (Galliformes), родина — Тетерукові (Tetraonidae). Один з 2-х (за деякими класифікаціями, з 4–5-ти) видів роду; єдиний вид роду в Україні.
Природоохоронний статус виду: Зникаючий.
Ареал виду та його поширення в Україні:Лісова та лісостепова смуги Європи і Азії. У Зх. та Центральній Європі нині найчастіше трапляється у гірських лісах та на вересових пустищах, де ареал зазвичай має чітко виражений острівний характер. В Україні поширений на Поліссі, у Карпатах та на пн. лісостепової смуги.
Чисельність і причини її зміни:На початку 1970 рр. в Україні нараховували близько 66,6 тис., у 1980 р. — 20,8 тис., у 2007 р. — 13,3 тис. ос. Найбільша чисельність виду у Житомирській обл. (3426 ос. у 2007 р.). Зниження чисельності зумовлюють: сукцесійні зміни біотопів існування, лісогосподарська діяльність, деградація болотних систем, випасання худоби, браконьєрство, чинник непокою, особливо у періоди токування та гніздування.
Особливості біології та наукове значення: :Осілий вид. Заселяє біотопи, де поєднуються відкриті простори з лісовими масивами. На Поліссі — похідні березняки, осичники, розладнані корінні соснові деревостани по окраїнах боліт, с/г угідь, зрубів тощо. У Карпатах — на висоті понад 800 м н. р. м. на межі лісу та субальпійського поясу. Полігам з груповим характером токування. Токує у березні–травні. Кладка з 4–13 яєць. Насиджування 22–26 діб. Пташенята стають на крило за 5–6 тижнів. Живиться безхребетними (переважно пташенята), ягодами чорниці, журавлини, сережками, бруньками і кінцевими пагонами берези, вільхи, верби тощо.
Морфологічні ознаки:Маса тіла дорослих птахів: самця — 1100–1400 г самки — 750–1100. Розміри (мм) самця (самки): довжина тіла — 508–708 (470–508), розмах крил — 805–897 (770–800). Самець чорний з темно-синім металічним полиском, над оком червона «брова», на крилі біле «дзеркальце», хвіст ліроподібний. Самка бура, на хвості невелика вирізка.режим збереження популяцій та заходи з охорониЗанесено до Додатку ІІІ Бернської конвенції. Слід заборонити збір ягід, прокладання туристичних маршрутів та випасання худоби у гніздових і виводкових стаціях; регулювати чисельність ворогів виду, особливо бродячих собак і котів; налагодити штучне розведення з наступною інтродукцією у природне середовище.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:Накопичено досвід зі штучного розведення у Росії, Німеччині, Польщі, Швеції тощо.
Господарське та комерційне значення:В минулому мисливський вид, на який заборонене полювання.
Джерело: Кістяківський, 1957; Татаринов, 1973; Потапов, 1985; Делеган, 1996; Фесенко, Бокотей, 2002; Кра- тюк, 2008. Автор: О.Л. Кратюк Малюнок: І.І. Землянських