Все Красные Книги > Червона книга України. Тварини

тригла жовта, морський півень жовтий
chelidonichthys lucerna (linnaeus, 1758)


Таксономічна належність: Клас — Променепері риби (Actinopterygii), ряд — Скорпеноподібні (Scorpaeniformes), родина — Триглові (Triglidae). Один з 9-ти видів роду; єдиний вид роду у фауні України.
Природоохоронний статус виду: Рідкісний.
Ареал виду та його поширення в Україні: Атлантичні води (узбережжя Європи та Африки), Середземне, Мармурове, Чорне і Азовське моря. В Україні мешкає в Чорному (біля берегів Криму та відзначений у пн.-зх. частині моря) і Азовському (пд. частина) морях.
Чисельність і причини її зміни:Мала. Причини зміни чисельності — забруднення води, надмірний вилов.
Особливості біології та наукове значення: : Живе і розмножується у прибережних водах морів з солоністю води 15–19‰ і вище. Зазвичай тримається на глибині до 100 м поблизу дна малими зграями. У воді планерує, а по дну пересуваєтся на трьох парах пальцеподібних утворень з передніх променів грудних плавців. Статевозрілими самці стають у 3 роки, самки — в 4. Плодючість самки завдовжки 56,5 см становить близько 14 тис. ікринок. Нереститься у червні–серпні у 2–3 км від берега, на глибині 15–20 м, ікру відкладає порціями на піщане чи кам’янисте дно. Мальки стають схожими на дорослих при довжині близько 1 см. У процесі росту молодь переходить від придоннопелагічного до донного способу життя. Дорослі особини живляться дрібними вищими ракоподібними і рибою.
Морфологічні ознаки: Тіло довгасте, помірної висоти, дещо потовщене. Спинних плавців 2, передній з міцними шипуватими променями. Грудний плавець дуже великий, віялоподібний. Голова цілком покрита злитими кістками, почасти шипуватими. На задній частині голови кілька шипів, з яких потиличний сягає початку основи першого спинного плавця. Кісткові платівки вздовж основи спинних плавців з кільоподібним гребенем, ззаду шипуватим. Найбільша довжина тіла до 70 см, маса — до 5 кг. Забарвлення дуже різноманітне. Спина зазвичай бура, рожево-жовтувата або сірувата, на основному фоні часто бувають розкидані більш-менш чіткі темні плями. Боки червоно-буруваті або рожевуваті. Особливо варіює колір грудних плавців: зверху вони переважно фіолетові, іноді з червонуватими плямами, промені білуваті; внутрішній бік цих плавців зелено-синій, темний, з синьою облямівкою впродовж кінця плавця. Черевні та анальний плавці світло-рожеві.режим збереження популяцій та заходи з охорони Занесена до ЧКУ, 1994, охороняється в акваторії Карадазького ПЗ. Слід заборонити вилов, у тому числі підводне полювання, визначити місця концентрації виду і встановити там заповідний режим.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Об’єкт місцевого промислу.
Джерело: Световидов, 1964; Мовчан, 2006. Автор: А.І. Смірнов, А.Н. Световидів Малюнок: І.В. Маханьков