Все Красные Книги > Червона книга України. Тварини

бопс смугастий
boops boops (linnaeus, 1758)


Таксономічна належність: Клас — Променепері риби (Actinopterygii), ряд — Окунеподібні (Perciformes), родина — Спаровi (Sparidae). Один з 2-х видів роду, єдиний вид роду у фауні України.
Природоохоронний статус виду: Недостатньо відомий.
Ареал виду та його поширення в Україні: Субтропічна частина сх. половини Атлантичного океану та його моря, у тому числі й Середземне море. В Україні поширений у Чорному морі біля берегів Криму (КараДаг, м. Севастополь).
Чисельність і причини її зміни:Дані відсутні. Однією з причин недостатньої відомості є умисне чи неумисне знищення під час промислового та любительськоспортивного вилову. Можливо, завжди був рідкісним.
Особливості біології та наукове значення: : Морська зграйна риба, що веде напівпелагічний спосіб життя, тримається здебільшого у прибережній зоні моря до глибини близько 100 м, на піщаному ґрунті, частіше у заростях та біля скель. Статеві залози мають чоловічі й жіночі зачатки, але розвивається лише один з них. Статевої зрілості досягає за довжини 14,5–22 см. Нереститься у червні–вересні. Ікринки трапляються поодиноко у травні за теператури води близько 15°С. Самці й самки ростуть з однаковою інтенсивністю. Планктофаг і фітофаг, споживає ракоподібних, рослини, рибу.
Морфологічні ознаки: Тіло видовжене, струнке, тонке, вкрите середнього розміру міцно прикріпленою лускою. Міжочний простір не вкритий лускою. На щоках між передочною та передкришковою кістками є кілька рядів лусок. Спинний плавець довгий, складається з двох частин — колючої та м’якої, сполучених між собою. Хвостовий плавець дуже виїмчастий, з загостереними лопатями. Грудні плавці короткі, черевні плавці починаються трохи позаду вертикалі від основи грудних. Голова невелика. Рило коротке. Рот невеликий. Зуби різцеподібні, на верхніх щелепах з кількома округлими зазублинами. Ніздрі невеликі, овальні. Очі великі. Довжина тіла до 40 см. Спина зеленаво-сірувата чи сірувата, боки блідіші з жовтавим полиском. Бічна лінія темна. Паралельно до неї розміщені 3–4 золотисті смужки. Біля основи грудних плавців є маленькі чорні плями. режим збереження популяцій та заходи з охорони Охороняється у Карадазькому ПЗ. Треба детальніше вивчити біологію, виявити місця перебування, встановити у них заповіднозаказний режим.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Через малу чисельність промислового чи аматорського значення не має.
Джерело: Световидов, 1964; Дехник, 1973; Вилер, 1983; Ви- ноградов, 2006. Автор: А.Я. Щербуха Малюнок: І.В. Маханьков