Все Красные Книги > Червона книга України. Тварини

судак морський, судак буговець
sander marinus (cuvier, 1828)


Таксономічна належність: Клас — Променепері риби (Actinopterygii), ряд — Окунеподібні (Perciformes), родина — Окуневі (Percidae). Один з 5-ти видів роду, один з З-х видів роду у фауні України.
Природоохоронний статус виду: Зникаючий.
Ареал виду та його поширення в Україні: Басейни Чорного та Каспійського морів. В Україні ареал охоплює Дніпровсько-Бузький лиман, пониззя Пд. Бугу, сх. частину Тендрівської затоки, Березанський та Дністровський лимани.
Чисельність і причини її зміни:Мізерна, через порушення типових біотопів у результаті зміни гідрологічного, хімічного, біологічного режимів водойм, спричиненої гідротехнічним будівництвом, а також забруднення води і надмірний вилов.
Особливості біології та наукове значення: : Солонуватоводна риба лиманів та узмор’я. Не витримує як значного осолонення води, так і її опріснення. Протягом літа-зими перебуває у лиманах, весною — у пониззях річок, де прісніша вода. Статевозрілим стає в 3-4 роки. Нереститься у квітні–травні за середньодобової температури води 8-20°С на твердому дні. Плодючіть самок завдовжки 45–50 см становить понад 60 тис. ікринок. Довжина тіла на 3 році життя близько 25 см, на 8 — понад 55 см. Молодь живиться рачками, личинками комах, вже на першому році життя рибою; дорослі особини — рибою.
Морфологічні ознаки: Тіло видовжене, трохи стиснуте з боків. Спинних плавців два, відокремлені проміжком, передній з них трохи вищий від заднього. Голова видовжена, клиноподібна. Лоб ширший за діаметр ока. Рило довге, рот великий, кінцевий. На щелепах є дрібні зуби, між якими знаходяться ікла. Довжина тіла до 60 см, маса іноді перевищує 3 кг, тривалість життя понад 10 років. Забарвлення тіла темне. Спина сіра, черево сріблясто-біле. Упоперек тіла є понад десять темних смужок з нечітко окресленими краями. Спинні плавці темно-сіруваті з чорною оторочкою на передньому з них і такого ж кольору плямою на задньому спинному плавці. Решта плавців сіруваті.режим збереження популяцій та заходи з охорони Занесений до ЧКУ (1994), МСОП і Європейського червоного списку. Частково охороняється у Дніпровсько-Бузькому лимані на ділянці Чорноморського БЗ «Волижин ліс». Організувати штучне розведення, реакліматизацію, кріоконсервування гамет та ембріонів.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Можливе. Розроблена біотехніка штучного разведення у Туркменістані (Красноводськ), яка близька до біотехніки розведення судака звичайного (Україна).
Господарське та комерційне значення: Через свою рідкісність рибопромислового значення не має.
Джерело: Черняков, Ткаченко, 1999; Ткаченко, Хуторной, 2001. Автор: А.Я. Щербуха Малюнок: І.В. Маханьков