Все Красные Книги > Червона книга України. Тварини

лаврак європейський
dicentrarchus labrax (linnaeus, 1758)


Таксономічна належність: Клас — Променепері риби (Actinopterygii), ряд — Окунеподібні (Perciformes), родина — Лавракові (Moronidae). Один з 2-х видів роду, єдиний вид роду у фауні України.
Природоохоронний статус виду: Неоцінений.
Ареал виду та його поширення в Україні: Моря Атлантичного океану. В Україні ареал охоплює Чорне море уздовж берегів його пн.-зх. частини, Тендрівської затоки, пд.-зх. і пд. берегів Кримського п-ва, Керченської протоки.
Чисельність і причини її зміни:Трапляється рідко, причини не з’ясовані.
Особливості біології та наукове значення: : Морська зграйна риба придонних шарів і товщі води прибережної зони. Відзначена у гирлах річок. Зрідка трапляється й у відкритому морі. У вересні 2001 р. біля Севастополя виявлений самець загальною довжиною 88 см і масою 6600 г, 10 листопада виявлені ще дві особини, найбільша з яких — самка завдовжки 87 см і масою 9750 г з текучою ікрою, що свідчить про можливий нерест виду у цьому районі пізньої осені, при температурі води близько14°С. Ікра пелагічна. Хижак, живиться здебільшого дрібними зграйними рибами (оселедці, піскорий), ракоподібними.
Морфологічні ознаки: Тіло видовжене, трохи сплюснуте з боків. Спинних плавців два, між ними невеликий проміжок. Голова велика, клиноподібна. На нижньому краї передкришок є шипи, вістря яких спрямані вперед. Рот великий. Зуби щетинко-подібні, конічні, розміщені на щелепах та інших кістках ротової порожнини. Довжина тіла близько 1 м, маса до 12 кг, здебільшого переважають особини з довжиною тіла до 60 см. Тривалість життя до 20 років. Забарвлення характерне для пелагічних риб. Спина зеленуватосірувата, такого ж кольору боки з діамантовим полиском, черево сріблясто-біляве. На зябровій кришці є темно-сірувата пляма. Невеликі за розміром особини забарвлені темніше.режим збереження популяцій та заходи з охорони Занесений до ЧКУ (1994). Охороняється у Карадазькому та «Мис Мартьян» ПЗ. Треба докладніше вивчити біологію, виявити місця перебування, встановити там заповіднозаказний режим.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Через незначну чисельність промислового значення не має.
Джерело: Световидов, 1964; Черняков, Ткаченко, 1999; Тка- ченко, Хуторной, 2001; Болтачев, Юрахно, 2002; Виноградов, 2006. Автор: А.Я. Щербуха, А.Н. Световидів Малюнок: І.В. Маханьков