Все Красные Книги > Червона книга України. Тварини

кефаль рамада
liza ramada (risso, 1827)


Таксономічна належність: Клас — Променепері риби (Actinopterygii), ряд — Окунеподібні (Perciformes), родина — Кефалеві (Mugilidae). Один з 25-ти видів роду, один з 4-х видів роду у фауні України.
Природоохоронний статус виду: Рідкісний.
Ареал виду та його поширення в Україні: Сх. Атлантика від пн. частини Норвегії до Пд. Африки (Наталь), Середземне, Чорне моря. В Україні відмічалася біля берегів Криму (м. Севастополь), а також у пн.-зх. частині Чорного моря (район гирла Дунаю, 1946–1947 рр.).
Чисельність і причини її зміни:Невідомі. За останні більш ніж 30 років зареєстрована одна особина в жовтні 2006 р. в Балаклавській бухті Севастополя.
Особливості біології та наукове значення: : Мало вивчений вид. Зграйна пелагічнопридонна морська риба прибережної мілководної зони, зустрічається в лиманах, прибережних озерах, заходить у річки, віддає перевагу місцям із замуленим дном. Дорослі особини живляться здебільшого детритом і мікроводоростями, молодь зоопланктоном, з дорослішанням збільшується доля мікробентосу. Самці набувають статевої зрілості у 2 роки, самки — в 4. У Середземному морі нереститься восени і ранньою зимою. Ікра пелагічна, розвивається здебільшого в поверхневих шарах води, дрібна, має сферичну форму, діаметром 0,66–1,03 мм з однією великою жировою краплиною діаметром 0,2 мм.
Морфологічні ознаки: Тіло витягнуте, струнке, злегка сплюснуте з боків. Кути рота не досягають заднього краю передокової кістки. Верхня губа тонка, ширина її менше половини діаметру ока. Жолобки на лусці спини ординарні, зверху голови майже відсутні. Над основою грудного плавця є подовжена лопатинка. Очі невеликі, жирові повіки зачаткові. Два спинних плавники розділені широким проміжком. У бічній лінії 41–46 лусок. Наибільша довжина 60 см. Забарвлення спини і верхньої половини голови темні або синювато-сірі, боки і нижня частина голови сірувато-сріблясті, черево сріблясто-біле. На боках до 6–7 сіруватих поздовжніх смуг. Плавники світло-сірі або жовтуваті. Є чорна пляма біля початку грудного плавця.режим збереження популяцій та заходи з охорони Не здійснювалися.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Цінна промислова риба, яка через свою рідкісність у наших водах промислового значення не має.
Джерело: Световидов, 1964; FAO, 1981; FAO, 1987; FNAM, 1984–1986, Freshwater Fishes of Europe, 2003. Автор: О.Р. Болтачов Малюнок: Н.В. Кащенко