Все Красные Книги > Червона книга України. Тварини

зеленушка носата
symphodus rostratus (bloch, 1791)


Таксономічна належність: Клас — Променепері риби (Actinopterygii), ряд — Окунеподібні (Perciformes), родина — Губаневі (Labridae). Один з 10-ти видів роду, один з 5-ти видів роду у фауні України.
Природоохоронний статус виду: Вразливий.
Ареал виду та його поширення в Україні: Середземне, Чорне моря. В Україні зустрічається біля берегів Криму (р-н Севастополя, мас. Кара-Даг).
Чисельність і причини її зміни:Не з’ясовані, зустрічається вкрай рідко.
Особливості біології та наукове значення: : Морська риба прибережних вод, яка при охолодженні води відкочовує на глибину. Тримається в придонних шарах на глибині до 20 м, зазвичай на ділянках з камінням або скелями, вкритими підводною рослинністю, іноді й на вкритих водоростями піщаних ґрунтах. Статевої зрілості досягає при дов жині тіла близько 11 см вже в кінці першого року життя. Розмноження триває з початку квітня до кінця червня. Нерест порційний (в одній порції від 3 до 10 тис. ікринок), починається при температурі води 13–14°С, найбільш інтенсивно проходить з другої половини травня до першої половини червня при температурі води 15–18°С. Ікра донна, клейка, відкладається в побудоване самцем із водоростей гніздо. Живиться переважно ракоподібними, при їх відсутності споживає мальків риб (бичків, морських собачок та ін.), червів, молюсків тощо.
Морфологічні ознаки: Тіло видовжене, сплюснуте з боків. Бічна ліня суцільна, плавно зігнута на рівні кінця спинного плавця. Щоки і зяброві кришки вкриті великою лускою, зазвичай 4, рідше 3–5 рядів лусок між оком і передкришковою кісткою і 1–2 ряди за оком. У підочному каналі бічної лінії близько 20 пор. Зуби на щелепах розміщені в один ряд. Від інших видів роду нашої фауни добре відрізняється видовженими щелепами і витягнутим уперед рилом, дещо загнутим догори. Найбільша довжина тіла 15,5 см, зазвичай 10–12 см, маса 65 г і більше, зазвичай 20 г, тривалість життя понад 6 років. Забарвлення мінливе і досить яскраве. Загальний фон світло-зелений, зеленкуватий з червоними крапками, жовтуватий з темними крапками або червонувато-оранжевий. Спина синювата з червоними крапками, боки бурувато-рожевуваті з коричнювато-бурими крапками. Від ока до вигину бічної лінії проходить бурувата смуга. На початку спинного плавця іноді чорна пляма.режим збереження популяцій та заходи з охорони Заборона вилову, створення морського заповідника в районі Севастополя біля мису Айя. У комплексі з іншими видами, охороняється в Карадазькому ПЗ.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Промислового значення не має.
Джерело: Световидов, 1964; Жизнь животных, 1983; FNAM, 1986; European Register of Marine Species. Автор: О.Р. Болтачов Малюнок: І.В. Маханьков