Все Красные Книги > Червона книга України. Тварини

бичок-пуголовочок браунера
benthophiloides brauneri beling et iljin, 1927


Таксономічна належність: Клас — Променепері риби (Actinopterygii), ряд — Окунеподібні (Perciformes), родина — Бичкові (Gobiidae). Один з 2-х видів роду; єдиний вид роду у фауні України.
Природоохоронний статус виду: Рідкісний.
Ареал виду та його поширення в Україні: Естуарні й гирлові частини річкових бас. та суміжні сильно опріснені прибережні ділянки пн.–зх. частини Чорного моря. Також Каспійське море. В Україні відзначений в гирлі Дунаю, Бузькому лимані біля Миколаєва, Пд. Бузі біля Нової Одеси, Дніпровському лимані та Дніпрі до Берислава і Каховки, також біля Херсона, зрідка в Одеській затоці в районі Чорноморки та Великого Фонтану.
Чисельність і причини її зміни:Незначна. Причини не встановлені.
Особливості біології та наукове значення: : Тримається на певній відстані (до 15–20 м) від берега, на глибині 0,5–1,5, іноді 5,5 м в місцях з мулисто-піщаним дном, незначними розсипами каміння і домішками ракушняку. Може існувати в умовах як повільної течії, так і застою.
Морфологічні ознаки: Тіло веретеноподібне, невисоке, трохи стиснуте з боків, покрите не налягаючою одна на одну лускою з дуже довгими шипиками, причому покрите лише частково посередині боків; черево, основи грудних плавців і передня частина спини голі; у статевозрілих самців тіло зовсім голе. На голові луска є лише на нижній задній частині щік і на зябрових кришках. Черевний присосок з розвиненим коміром, без лопатинок і торочки. На голові немає каналів бічної лінії. Передні ніздрі конічні, прилягають до верхньої губи, задні ніздрі дуже короткі, циліндричні. Рот з численними дрібними конічними загнутими всередину зубами. На верхній щелепі зуби крупніші й у дещо більшій кількості, ніж на нижній. Найбільша довжина тіла 6–7 см. Забарвлення тіла бурувате з притемненням на спині і посвітлінням на череві, поцятковане різними за формою дрібними темнуватими плямками і крапками до утворення мармурового малюнку. Характерними є три постійні поперечні широкі темнокавові смуги (перев’язки), які звужуються донизу. Є також трикутна основою до хвостового плавця менша за попередні смуга такого ж кольору. Темно забарвлені й основи грудних і хвостового плавців. Перед першим спинним плавцем є хвилясті бурі смужки і плямки, позаду від нього розпливчасті плями на боках. Верх і боки голови також поцятковані крапками. На боках щік по смужці, що тягнеться косо вниз назад від заднього краю очних орбіт до нижнього краю щік. Загальне забарвлення плавців блідо-бурувате. Темніше забарвлений перший спинний, менш інтенсивно другий, а також хвостовий, світліше — анальний і черевні плавці.режим збереження популяцій та заходи з охорони Занесений до списків МСОП.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Промислового значення не має.
Джерело: Beling, Iljin, 1927; Берг, 1949; Световидов, 1964; Смирнов, 1998; Каталог коллекций, 2003; Сабодаш, Процан, Смірнов, 2004; Мовчан, 2005. Автор: А.І. Смірнов Малюнок: І.В. Маханьков