Все Красные Книги > Червона книга України. Тварини

полоз леопардовий
zamenis situla (linnaeus, 1758)


Таксономічна належність: Клас — Плазуни (Reptilia), ряд — Змії (Serpentes), родина — Вужеві (Colubridae). Один з 5 видів роду; один з 2 видів роду у фауні України. До 2002 р. розглядався у складі роду лазячих полозів — Elaphe Fitzinger, 1832.
Природоохоронний статус: Зникаючий.
Ареал виду та його поширення в Україні: Ареал охоплює Балкани, Малу Азію, пд. Апеннінського п-ва та деякі о-ви Середземного моря. В Україні поширений на пд. березі Криму від Севастополя до Феодосії та в теплих місцевостях в межах Головного та Внутрішнього пасом Кримських гір, де простежений на висоті до 600–750 м н. р. м. Охоче заселяє руїни в межах населених пунктів.
Чисельність і прічини її зміни: Зазвичай трапляються поодинокі особини. Локально щільність популяцій може досягати 2–9 екз./га. Чисельність багатьох популяцій стабільна, проте загалом у Криму має тенденцію до скорочення. Середземноморський релікт на пн. межі ареалу. Особливо вразливий через низьку плодючість.
Причини зміни чисельності: руйнування місць перебування при забудові і розорюванні приморських терас і гірських долин та браконьєрський промисел.
Особливості біології та наукове значення: : Активний з березня до листопада включно. В денний час найчастіше трапляється в шлюбний період (в квітні–травні) та перед зимівлею. В спекотний період року переважає сутінкова та нічна активність. Схованки — тріщини скель, мури з дикого каменю, нори гризунів, дупла дерев. Живиться дрібними ссавцями, птахами та ящірками. Єдина за сезон кладка з 2–5 яєць — в кінці червня–липні. Молодь з’являється в серпні–вересні. Неотруйний.
Морфологічні ознаки: Струнка змія загальною довжиною до 1,1 м. Основний колір верхньої сторони тіла сірий або світло-бурий. Трапляються два типи забарвлення спини: плямистий, з 1–2 рядами червоно-бурих плям (var. leopardina), та смугастий, з 2 вохряними смугами вздовж хребта (var. situla). Черево світле з чорними плямами або майже чорно-буре. Луска тулуба гладенька. Навколо середини тіла 27 рядів лусок.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: :Перебуває під особливою охороною Бернської конвенції (додаток ІІ). Охороняється у ПЗ Ялтинському гірсько-лісовому, «Мис Мартьян», Кримському та Карадазькому. Для підтримання чисельності виду рекомендовано концентрацію в заповідниках змій, виловлених у найближчих населених пунктах. Для збереження гірських популяцій необхідне поліпшення охоронного режиму заказників «Байдарський» і «Мис Айя» та заповідання масиву ялівцевого лісу у Кизилташській гірській котловині. Бажаним є створення в Україні розплідника для полозів.
Господарське та комерційне значення:Через нечисленність господарського значення не має. Має значну комерційну цінність і цілеспрямовано виловлюється.
Джерело: Щербак, 1966; Шарыгин, 1983, 1985, 1988; Кукуш- кин, Utiger et al., 2002; Рябов, 2003; Цвелых, 2004; Кукушкин, 2004 а, 2006 в, 2007, 2008; Кукушкін, 2006 б; Kukushkin, 2008. Автори: О.В. Кукушкін, О.М. Цвелих Фото: М.М. Бескаравайний