Все Красные Книги > Червона книга України. Тварини

тритон кареліна
triturus karelinii (strauch, 1870)


Таксономічна належність: Клас — Земноводні (Amphibia), ряд — Хвостаті земноводні (Caudata), родина — Саламандрові (Salamandridae), рід — Великий тритон (Triturus).
Природоохоронний статус: ЧКУ (категорія «Вразливі види»), Додаток II Конвенції про охорону дикої флори і фауни та природних середовищ існування в Європі (категорія «Види, що підлягають особливій охороні»), Червона книга хребетних Міжнародного союзу охорони природи (МСОП).
Ареал виду та його поширення в Україні:Схід Балканського п-ва, Туреччина, Передкавказзя, Пн. Кавказ, пн. Іран. В Україні — на пд. Криму від м. Севастополя до м. Алушти, на пн. — приблизно до м. Сімферополя і Бахчисарая.
Чисельність і причини її зміни:На місцях розмноження від 5–15 і більше на 100 м берегової лінії до 40–50 особин на 50–70 м. Зміни чисельності зумовлені трансформацією біотопів, зникненням та забрудненням нерестових водойм.
Особливості біології та наукове значення: З’являються на нересті у водоймах гірськолісової зони у березні, в них знаходяться до серпня, характерною є денна активність. На суші сховищами служать щілини під корою повалених дерев та пнів, порожнини під каменями. Приблизно у жовтні йдуть на зимівлю, яка, найвірогідніше, відбувається у таких самих сховищах, хоча можуть зимувати у водоймах.
Морфологічні ознаки:Забарвлення від темно-брунатного до світло-жовтого тла з темними плямами, на оранжево-жовтому череві — чорні плями. Горло зазвичай яскраво-жовте (інколи до червонуватих відтінків) з темними плямами. Шкіра грубозерниста. Два ряди піднебінних зубів вигнуті й розходяться у задній частині. В сезон розмноження у самців розвинений спинний гребінь, його перерва при переході на хвіст не дуже виразна, клоака темна (в самок світла), довжина тіла (з хвостом) близько 130 мм. У квітні–травні самка відкладає на рослини (глибина 10–25 см) до 190 ікринок. Метаморфоз — у другій половині серпня, інколи зимівля відбувається на стадії личинки. Статева зрілість настає у 5–6 років.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Зберігаються на природоохоронних територіях, спеціальні заходи збереження відсутні.
Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.
Господарське та коммерційне значення: Відомостей немає.
Джерело: Щербак, 1966; Arntzen, Borkin, 1997; Межжерин и др., 1998; Писанец и др., 2005; Писанець, 2007. Автор: Є.М. Писанець Фото: Є.М. Писанець