Все Красные Книги > Червона книга України. Тварини

кведій карпатський
quedius transsylvanicus (weise, 1875)


Таксономічна належність:Клас — Комахи (Insecta), ряд — Твердокрилі (Coleoptera), родина — Стафілініди (Staphylinidae).
Природоохоронний статус виду: Вразливий.
Ареал виду та його поширення в Україні: Ендемік Сх. Карпат. Відомий з Говерли, Чорногори, Менчула, Горган та Сх. Бескид. Відмічений в Велико-Березнянському та Ужгородському, а особливо в Рахівському (Карпатський БЗ) районах Закарпатської обл.
Чисельність і причини її зміни: Частіше поодинокі особини, але в пастки іноді відловлювався по кілька десятків.
Причини зміни чисельності: порушення природних біотопів (санітарні вирубки лісів та рекреаційне навантаження на вразливі гірські біотопи).
Особливості біології та наукове значення: : Типовий гірський вид, мешканець лісової підстилки та моху пралісів Сх. Карпат. Жуки та личинки — активні хижаки, що регулюють чисельність шкідливих для лісового господарства видів. Імаго зустрічається в Карпатському БЗ з початку травня до кінця вересня.
Морфологічні ознаки:7,5–10 мм. Чорний, передньоспинка смолисто-коричнева, облямована червоножовтою смугою. Черевце іризуюче. Голова значно ширша своєї довжини, очі дуже великі, опуклі, майже вдвічі довші за скроні. Надкрила з грубим пунктуванням, помітно коротші передньоспинки. Восьмий стерніт самців на вершині з широкою трикутною вирізкою.Режим збереження популяцій та заходи з охорони:Слід вивчати екологію та біологічні особливості виду. Охороняється у Карпатському БЗ, як компонент біогеоценозу.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Хижак-ентомофаг.
Джерело: Roubal, 1930; Smetana, 1958; Богданов, 1977; Coifait, 1978; Петренко, 2005. Автор: А.А. Петренко Фото: О.С. Мандзюк