Все Красные Книги > Червона книга України. Тварини

стрибун бессера
cephalota besseri (dejean, 1826)


Таксономічна належність:Клас — Комахи (Insecta), ряд — Твердокрилі (Coleoptera), родина — Жуки-стрибуни (Сicindelidae). У Палеарктиці один з 19 видів роду, в Україні — один з шести.
Природоохоронний статус виду: Рідкісний.
Ареал виду та його поширення в Україні: Середземноморський рід, що поширений у Сх. Європі (Румунія, пд. України та Росії), Зх. та Пн. Казахстан, пд. Зх. Сибіру.
Чисельність і причини її зміни: Трапляється рідко, але в деяких біотопах в окремі роки зареєстрований як звичайний вид. Зниження чисельності відбувається при скороченні природних місць перебування виду внаслідок меліоративних заходів.
Особливості біології та наукове значення: : Генерація 2–3-річна. Дорослі жуки зустрічаються з кінця травня до кінця липня. Активні вдень. Хижаки: полюють на павуків, дрібних прямокрилих, твердокрилих, двокрилих. Мешкають на помірно засолених ділянках узбережь моря, лиманів, солонуватих озер, зрідка в піщаних та полиново-типчаковоковилових степах.
Морфологічні ознаки:14–16 мм. Верх яскраво-зелений, боки часто мідно-червоні. Надкрила з білим малюнком у вигляді перев’зок.Режим збереження популяцій та заходи з охорони:Заходи охорони не здійснювалися. Рекомендований до охорони в Чорноморському БЗ та заповіднику «Самарський ліс».
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:Розмноження у неволі не проводилося, але в лабораторних умовах з личинок виводили дорослих жуків.
Господарське та комерційне значення: Корисний ентомофаг.
Джерело: Петрусенко и др. 1970; Putchkov, Matalin, 2003. Автор: О.В. Пучков Фото: О.С. Мандзюк