Все Красные Книги > Червона книга України. Тварини

цератофій багаторогий
ceratophyus polyceros (pallas, 1771)


Таксономічна належність:Клас — Комахи (Insecta), ряд — Твердокрилі (Coleoptera), родина — Жуки-землериї (Geotrupidae).
Природоохоронний статус виду: Вразливий.
Ареал виду та його поширення в Україні: Степи та напівпустелі Євразії від долини Дніпра на зх. до Тургайського прогину на сх.; також вздовж сх. узбережжя Аральського моря проникає в Середню Азію — на пд. до пн. межі Каракалпакії. В Україні зберігся лише на території Херсонської обл.
Чисельність і причини її зміни: Зустрічається поодинокими екземплярами, рідко.
Причини зміни чисельності: розорювання цілинних степових ділянок.
Особливості біології та наукове значення: : Генерація дворічна. Викопує під гноєм глибокі (до 1,5–2 м) нори з численними камерами, в які запасає гній для харчування своїх личинок, причому жук піклується про своє потомство. Активний в нічні години з травня до липня. Жук, що відродився з лялечки, зимує у норі. На території України заселяє переважно піщані ґрунти річкових долин. Харчується гноєм коней та великої рогатої худоби.
Морфологічні ознаки:Відносно великі жуки. Тіло видовженоовальне, випукле, коричневе або смоляночорне. Низ тіла покритий чорно-бурими волосинками. Довжина тіла 18–28 мм. Вершина наличника самця видається вперед у вигляді довгого рогу (у самок — короткого гострого горбика), на передньому краю передньоспинки самця розвинений довгий ріг (у самок в цьому місці знаходяться 2 коротких та гострих горбики).Режим збереження популяцій та заходи з охорони:Знаходиться під охороною в заповіднику «Асканія-Нова».
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: виду. Перероблює гній великої рогатої худоби та коней, тому сприяє збагаченню ґрунтів біодобривами та мінералами.
Джерело: Löbl, Nikolajev, Kral, 2006; ЧКУ. Тваринний світ, 1994. Автор: Б.М. Васько Фото: В.Г. Радченко