Все Красные Книги > Червона книга України. Тварини

вусач-червонокрил келлера
purpuricenus kaehleri (linnaeus, 1758)


Таксономічна належність:Клас — Комахи (Insecta), ряд — Твердокрилі (Coleoptera), родина — Жуки-вусачі (Cerambycidae). Один з 45 видів палеарктичного роду, один з двох видів у фауні України.
Природоохоронний статус виду: Вразливий.
Ареал виду та його поширення в Україні: Зх. (крім пн.), Пд. та Пд.-Сх. Європа, Пд. Урал, Кавказ, Закавказзя, Туреччина та пн. Іран. В Україні поширений в підзоні мішаних лісів, лісостеповій та на пн. степової зон, на пд. березі Криму.
Чисельність і причини її зміни: Незначна (поодинокі особини).
Причини зміни чисельності: руйнування біотопів знаходження виду та санітарні вирубки.
Особливості біології та наукове значення: : Генерація одно-, рідко дворічна. Жуки літають з травня до серпня. Парування відбувається в червні–липні. Заляльковування проходить поблизу основ гілок стовбура. Зустрічається в листяних та мішаних лісах, на узліссях, в садах. Заселяє стовбури та гілки (мертві та відмираючі) плодових кісточкових, виноградну лозу, а також дуб, каштан, акацію, тополеві та ільмові, часто зустрічається і на квітках. Дендрофаг.
Морфологічні ознаки:9–20 мм. Передньоспинка чорна (іноді частково червонувата), в рідких щетинках. Надкрила червоні, з великою чорною плямою посередині.Режим збереження популяцій та заходи з охорони:Охороняється в Канівському заповіднику та заповіднику «Розточчя».
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.
Джерело: Плавильщиков, 1940; Насекомые и клещи — вре- дители сельскохозяйственных культур, 1974; ЧКУ. Тваринний світ, 1994; Різун, 2000. Автори: І.К. Загайкевич, О.В. Пучков Фото: О.С. Мандзюк