Все Красные Книги > Червона книга України. Тварини

жук-самітник
osmoderma barnabita (motschulsky, 1845)


Таксономічна належність:Клас — Комахи (Insecta), ряд — Твердокрилі (Coleoptera), родина — Жуки-пустельники (Scarabaeidae).
Природоохоронний статус виду: Вразливий.
Ареал виду та його поширення в Україні: Вся зона листяних лісів Європи на пн. до межі поширення дуба (Пд. Швеція — Фінляндія), пд. межа в Україні проходить від гирла Дунаю (Ізмаїл) на Бендери, пд. Вінницької, Кіровоградську обл., Полтаву, по середній течії р. Сіверський Дінець (Слов’яногорськ) і далі на сх. до Саратова.
Чисельність і причини її зміни: Рідкісний вид, зустрічається поодинокими особинами.
Особливості біології та наукове значення: : Стаціями цього виду в Україні є широколистяні ліси. Тримається здебільшого дуплистих дерев, переважно в нижніх ярусах лісів. Вдень ховається по гнилих дуплах яблунь, груш, дубів, найчастіше осокорів. Літають надвечір та вночі, інколи прилітають на світло. Комахи активні в серпні–вересні. Фітофаг, живиться соком, який витікає з дерев. Личинки розвиваються за рахунок гнилої деревини листяних порід. Генерація виду в Україні — не менше 2–3 р.
Морфологічні ознаки:Тіло велике, масивне, 22–35 мм. Забарвлення чорно-рудувате, блискуче, з бронзовим або зеленуватим відблиском. Передньоспинка в самців з глибокою, а в самок з плоскою повздовжньою борозенкою і двома дрібними горбиками перед серединою.Режим збереження популяцій та заходи з охорони:Зникає внаслідок санітарних вирубок лісу, застосування пестицидів у лісових масивах. Внесений до Червоних Книг багатьох країн Європи.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:Вид розмножується та розвивається у неволі.
Господарське та комерційне значення: видуВідомостей немає.
Джерело: ЧКУ. Тваринний світ, 1994; Smetana, 2006; Audisio, Brustel, 2007. Автори: В.М. Єрмоленко, Б.М. Васько Фото: В.Г. Радченко