Все Красные Книги > Червона книга України. Тварини

жиряк гладенький
liparus laevigatus (gyllenhal, 1834)


Таксономічна належність:Клас — Комахи (Insecta), ряд — Твердокрилі (Coleoptera), родина — Довгоносики (Curculionidae).
Природоохоронний статус виду: Рідкісний.
Ареал виду та його поширення в Україні: Пд. Росія (Сарепта), Кавказ, зх. Казахстан. Україна: Гірський Крим, околиці м. Одеси.
Чисельність і причини її зміни: Поодинокі особини.
Причини зміни чисельності: вирубування лісу, випасання худоби тощо.
Особливості біології та наукове значення: : Дорослі жуки живляться листям в сутінках, вдень перебувають у заглибинах ґрунту та у підстилці. Личинки розвиваються всередині коренів, живлячись їх серцевиною. Яйця відкладає самка навесні біля коренів зонтичних рослин (Anthriscus nemorosa (Bieb.) Spreng.).
Морфологічні ознаки:Досить великий (близько 20 мм, без довжини головотрубки), чорний довгоносик. Зверху поверхня тіла майже гола, лише по боках передньоспинки знаходиться по 1 маленькій малопомітній плямці з жовтуватих витягнутих лусок. Від решти видів цього роду відрізняється густим жовтувато-коричневим опушенням середини стернітів черевця самця і глибокою ямкою на п’ятому стерніті черевця самки.Режим збереження популяцій та заходи з охорони:Охороняється як компонент ентомофауни в Кримському ПЗ. Для охорони потрібно детальне вивчення сучасного поширення та особливостей біології виду.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:Дорослі жуки досить добре розмножуються в неволі, проте личинки гинуть.
Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.
Джерело: Назаренко, 2005; Magnano, 1954; Reitter, 1923. Автори: В.Ю. Назаренко Фото: В.Г. Радченко