Все Красные Книги > Червона книга України. Тварини

цвіркун візантійський
pseudomogoplistes buzantius gorochov, 1995


Таксономічна належність: Клас — Комахи (Insecta), ряд — Прямокрилі (Orthoptera), родина — Лускаті цвіркуни (Mogoplistidae).
Природоохоронний статус: Вразливий.
Ареал виду та його поширення в Україні: Єдиний вид роду в фауні України. Ареал виду реліктовий, диз’юнктивний. Поширений у Сх. Середземномор’ї (Греція, о. Тасос) та в Україні (пд. Крим, Ялта і Кара-Даг).
Чисельність і причини її зміни: Рідкісний вид, реєструються лише поодинокі екземпляри. Чисельність виду зменшується через скорочення площ та надмірне рекреаційне використання диких кам’янистих пляжів ПБК.
Особливості біології та наукове значення: Біологія виду потребує дослідження. Відомо, що личинки зустрічаються до середини серпня, дорослі комахи — з середини серпня до вересня. Як і інші представники роду, віддають перевагу диким кам’янистим пляжам на узбережжях морів. Мешкають у щілинах між камінням, рідше — під шаром мертвих водоростей.
Морфологічні ознаки: Довжина тіла (у самок, не враховуючи довжини яйцекладу) 9-12 мм. Тіло однотонне, сірувато-жовте, покрите сірими зі сріблястим відблиском лусочками. Безкрилі. Передньоспинка поперечна, її передній і задній краї ввігнуті. Передні гомілки без слухових отворів. Яйцеклад 4,8–5 мм, довгий і тонкий, на вершині без зубчиків. Від близьких видів відрізняється будовою генітального апарату самця.
Режим збереження популяції та заходи з охорони: Не проводиться. Необхідно створювати заказники у місцях перебування виду в Україні.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.
Джерело: Бей-Биенко, 1964 b; Gorochov, 1994, 1995; Пушкар, 2008. Автори: Т.І. Пушкар Фото: П. Наскрецкі