Все Красные Книги > Червона книга України. Тварини

кубіталія чорна
cubitalia (cubitalia) morio friese, 1911


Таксономічна належність:Клас — Комахи (Insecta), ряд — Перетинчастокрилі (Hymenoptera), родина — Справжні бджоли (Apidae). Один із 8 видів середземноморсько-середньоазійського роду Cubitalia, один із 2 представників роду [також C. tristis (Morawitz, 1876)] у фауні України.
Природоохоронний статус: Рідкісний.
Ареал виду та його поширення в україні: Пн.-середземноморсько-понтійський степовий вид. Поширений локально на степових схилах передгір’я Кавказу, у Туреччині, Греції, на Балканах, на зх. до Югославії. В Україні відомий із Криму.
Чисельність і причини її зміни: Дуже рідкісний вид, реєструються лише поодинокі екземпляри. Достовірно відомо про знаходження 9 екземплярів із території України. Зникає внаслідок скорочення площ цілинних степових, крейдяних ділянок; випасання, особливо кіз та овець, застосування пестицидів.
Особливості біології та наукове значення: : Генерація однорічна. Дорослі особини зустрічаються з кінця квітня до початку липня. Антофіл. Припускається, що вид є оліголектом на рослинах роду Onosma (Boraginaceae), в тому числі занесених до Червоної книги України. Один екземпляр був зареєстрований на квітках іншого виду шорстколистих — Anchusa leptophylla Roem. et Schult. Гніздування не відоме. Інші досліджені види триби Eucerini викопують гнізда у землі, де будують вертикально орієнтовані комірки, куди запасають пилково-нектарний корм рідкої консистенції, на який відкладається одне яйце.
Морфологічні ознаки:Довжина тіла 16–18 мм. Передні крила з двома однаковими за розміром субмаргінальними комірками, темнозабарвлені. Самка: голова, груди по боках і знизу та черевце опушені чорними волосками. Верх грудей яскравокоричневий. Опушення внутрішньої сторони 1-го членика задньої лапки темно-коричневе. Черевце дуже блискуче, майже поліроване. Самець: мандибули довгі, серповидні, перехрещуються далеко від вершини. Нижньощелепні щупики чотирьохчленикові, довгі. Наличник в нижній частині загинається назад. Голова вкрита жовто-коричневими волосками, які на боках значно світліші. Опушення грудей та 1-го тергуму жовто-коричневе. Решта тергумів майже повністю чорна.
Режим збереження популяції та заходи з охорони: Окремо в Україні не охороняється. Необхідне створення заказників на степових схилах із багатою мелітофільною рослинністю в місцях знаходження виду.
Господарське та комерційне значення: Запилювач рослин родини шорстколисті (Boraginaceae). В комерційних цілях вид не використовується.
Джерело: Tkalců, 1984; Радченко, 1986; Песенко, Ситдиков, 1988; Радченко, Песенко , 1994. Автори: В.Г. Радченко, М.О. Філатов Фото: В.Г. Радченко