Все Красные Книги > Червона книга України. Тварини

ксилокопа (бджола- тесляр) райдужна
xylocopa (copoxyla) iris (christ, 1791)


Таксономічна належність:Клас — Комахи (Insecta), ряд — Перетинчастокрилі (Hymenoptera), родина — Справжні бджоли (Apidae). Один із 7 видів палеарктичного підроду Copoxyla всесвітньо поширеного роду Xylocopa (понад 400 видів). Єдиний представник підроду й один із 3 видів роду у фауні України.
Природоохоронний статус: Зникаючий.
Ареал виду та його поширення в україні: Середземноморсько-азійський вид. Зустрічається в Пд. та Пд.-Сх. Європі, на Кавказі, Туреччині, Близькому та Середньому Сході, Пн. Африці та Середній Азії. В Україні відомий з пд. (Одеська, Миколаївська, Херсонська, Запорізька, Донецька, Луганська обл. та Крим).
Чисельність і причини її зміни: Дуже рідкісний вид. Чисельність знижується внаслідок скорочення місць для гніздування (сухі товсті стебла трав’янистих рослин) в результаті випалювання полезахисних лісосмуг, ксерофітних рідколісь та степових схилів гір, особливо на пд. України та в Криму, масового застосуванню гербіцидів. Значний негативний вплив має незаконне колекціонування в комерційних цілях.
Особливості біології та наукове значення: : Імаго зустрічаються з кінця квітня до середини вересня. Дає одну генерацію на рік, зимує імаго. Антофіл, полілект, відмічений на рослинах із 12 родин, які мають спеціалізовані квітки (Boraginaceae, Lamiaceae та ін.). Гнізда вигризає в товстих стеблах трав’янистих рослин, де будує комірки лінійним рядом із перетинками з тирси. Субсоціальний вид подібно Xylocopa valga Gerst.
Морфологічні ознаки:Довжина тіла 14–18 мм. Голова, груди та черевце із металево-синім блиском. Крила темні, з фіолетовим відливом. У самок верхній зубець на зовнішній стороні задніх гомілок довший за нижній. У самців на передньому краї середньогрудей та 1 черевному тергумі розташовані перев’язки із сірих волосків.
Режим збереження популяції та заходи з охорони: Охороняється в Чорноморському БЗ, Луганському, Українському степовому, Кримському, Ялтинському гірсько-лісовому, Крадазькому, Казантипсь кому, Опукському ПЗ та ПЗ «Мис Мартьян». Необхідно створити заказники в інших місцях мешкання виду.
Господарське та комерційне значення: Запилювач багатьох ентомофільних рослин. Один з об’єктів незаконного комерційного колекціонування
Джерело: Попов, 1947; Малышев, 1947; Попов, Пономарёва, 1961; Иванов, Филатов, Фатерыга, 2005. Автори: В.Г. Радченко, М.О. Філатов, С.П. Іванов Фото: В.Г. Радченко