Все Красные Книги > Червона книга України. Тварини

целонітес абревіатус кримський
celonites abbreviatus tauricus kostylev, 1935


Таксономічна належність: Клас — Комахи (Insecta), ряд — Перетинчастокрилі (Hymenoptera), родина — Складчастокрилі оси (Vespidae).
Природоохоронний статус: Вразливий.
Ареал виду та його поширення в Україні: Єдиний представник тропічної підродини Masarinae в фауні України. Ареал виду включає Пд. Європу, Кіпр, Туреччину, Ізраїль, Марокко. Кримський підвид — ендемік Криму (тут пролягає пн.-сх. межа ареалу виду).
Чисельність і причини її зміни: Дуже ньзька.
Причини зміни чисельності: підвищене рекреаційне навантаження, забруднення місцеперебувань побутовим сміттям.
Особливості біології та наукове значення: : Мешкає в степових ценозах, фриганах та рідколіссях пд. берега Криму. Хортобіонт. На рік дає 1 генерацію. Літає з середини червня до середини липня. Імаго і личинки живляться пилком і нектаром самосила гайового, рідше — самосила білоповстистого. Самки споруджують гнізда із циліндричних земляних комірок, прикріплених до поверхні каменів. Після відкладання яйця оса заготовляє хлібець, що складається з пилка й нектару. Зимує передлялечка.
Морфологічні ознаки: Від інших Vespidae відрізняється булавоподібними антенами. Чорний з блідо-жовтим малюнком, тегули і ноги оранжеві. Довжина тіла — 7–9 мм.режим збереження популяцій та заходи з охорони Необхідне надання заповідного статусу всім територіям, де було виявлено вид.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.
Джерело: Костылев, 1935; Bellmann, 1984; Фатерыга, 2005. Автори: С.П. Іванов, О.В. Фатерига Фото: О.В. Фатерига