Все Красные Книги > Червона книга України. Тварини

евмен трикрапковий
eumenes tripunctatus (christ, 1791)


Таксономічна належність: Клас — Комахи (Insecta), ряд — Перетинчастокрилі (Hymenoptera), родина — Складчастокрилі оси (Vespidae).
Природоохоронний статус: Вразливий.
Ареал виду та його поширення в Україні: Ірано-Туранський вид. Ареал — від України (пролягає зх. межа ареалу) до Монголії і Китаю. В Україні — у Донецькій, Харківській, Полтавській, Херсонській і Запорізькій обл. і в Криму.
Чисельність і причини її зміни: Дуже низька. Протягом останніх 50-ти років вид не реєструється в багатьох районах Харківської й Полтавської обл. і Криму, де він жив раніше. Відносно висока чисельність виду локально зберігається на псамофітних ділянках Пн. Приазов’я. Причини зміни чисельності виду: скорочення площ цілинних псамофітних степів.
Особливості біології та наукове значення: : Степовий вид. Зустрічається винятково на ділянках псамофітних степів. На рік дає 2 генерації. Літає протягом усього теплого періоду року. Споруджують на рослинах однокоміркові гнізда із землі у формі округлого глечика з горлечком. Імаго — антофіли, личинки — ентомофаги.
Морфологічні ознаки: Єдиний вид роду Eumenes в фауні України з основним оранжевим забарвленням тіла. На другому членику черевця три чорних крапки. Довжина тіла — 12–17 мм.режим збереження популяцій та заходи з охорони Багато місць мешкання виду знаходяться на заповідних територіях. Необхідне додання заповідного статусу всім збереженим ділянкам цілинних псамофітних степів.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.
Джерело: Амолин, 2002; Курзенко, 1978; Фатерыга, 2005. Автори: О.В. Амолін, О.В. Фатерига Фото: О.В. Фатерига