Все Красные Книги > Червона книга України. Тварини

сапіга-полохрум
polochrum repandum spinola, 1805


Таксономічна належність: Клас — Комахи (Insecta), ряд — Перетинчастокрилі (Hymenoptera), родина — Сапігієві оси (Sapigidae).
Природоохоронний статус: Рідкісний.
Ареал виду та його поширення в Україні: Єдиний вид роду в фауні України. Ареал охоплює Центральну і Пд. Європу, Кавказ, Близький Сх., Малу та Середню Азію. В Україні знайдений в Київській, Черкаській і Запорізькій обл. та в Криму.
Чисельність і причини її зміни: Незначна (поодинокі особини).
Причини зміни чисельності: вирубування сухих дерев, зменшення кількості дерев’яних споруд, надмірне застосування пестицидів.
Особливості біології та наукове значення: : Населяє переважно природні біотопи з деревною та чаганиковою рослинністю, захисні лісосмуги, сади, зустрічається у населених пунктах. Літ імаго — у червні–серпні. Личинки — інквіліни бджіл-ксилокоп, поїдають запаси їжі (пилок і нектар) у гнізді хазяїна. Заляльковуються в широкому веретеноподібному цупкому коконі малинового кольору.
Морфологічні ознаки: Тіло чорне з сильно розвинутим жовтим малюнком на голові і грудях; черевце з широкими, цілісними жовтими перев’язками на всіх члениках. Вусики жовтувато-червоні; гомілки і лапки жовті, крила жовтуватозатемнені. Довжина тіла — 15–23 мм.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Не розроблялись. Треба докладніше вивчити особливості біології виду, виявити і взяти під охорону місця його перебування. Рекомендований до охорони в Карадазькому та Опукському ПЗ.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.
Джерело: Morawitz, 1889; Тарбинский, Плавильщиков, 1948; Тобиас, 1978; ЧКУ, 1994; Иванов, Фатерыга, 2005. Автори: А.Г. Котенко, В.М. Єрмоленко, С.П. Иванов, О.В. Фатерига Фото: О.С. Мандзюк