Все Красные Книги > Червона книга України. Тварини

лярра анафемська
larra anathema (rossi, 1790)


Таксономічна належність: Клас — Комахи (Insecta), ряд — Перетинчастокрилі (Hymenoptera), родина — Риючі осикраброніди (Crabronidae).
Природоохоронний статус: Неоцінений.
Ареал виду та його поширення в Україні: Охоплює Центральну і Пд. Європу, пд. р-ни Сх.-Європейської рівнини, Кавказ, Пд.-Зх. та Серед. Азію, Пн. Африку. В Україні поширений у пд. і пд.-зх. районах, знайдений також у Полтавській і Черкаській обл.
Чисельність і причини її зміни: Незначна. На окремих ділянках цей вид звичайний, але малочисельний. Основні
Причини зміни чисельності: деградація та руйнування стацій виду через господарську діяльність людини.
Особливості біології та наукове значення: : Імаго — антофіли, живляться нектаром квіток зонтичних, молочайних, кермеку, чебрецю. Яйця і личинки розвиваються на вовчках (капустянках). Щоб відкласти яйця оса переслідує вовчка у його норах під землею, виганяє на поверхню і паралізує на 5–6 хвилин. Після того як лярра відклала яйце, вовчок знову заривається у ґрунт. Розвиток яйця триває 5–6 днів, личинки — близько 12 днів. Зимує личинка в тонкостінному коконі, який будує з піску, скріплюючи його слиною.
Морфологічні ознаки: Тіло, крім двох перших червоних сегментів черевця, і ноги чорні. Крила димчасті. Довжина тіла — 12–22 мм.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Не здійснювалися. Необхідно зберігати біотопи, сприятливі для існування виду. У місцях перебування виду слід створити ентомологічні заказники. Рекомендований до охорони в Дунайському і Чорноморському БЗ та Карадазькому ПЗ.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Корисний ентомофаг. Комерційного значення немає.
Джерело: Пулавский, 1978; Казенас, 1978; ЧКУ, 1994; Біоріз- номанітність Дунайського біосферного заповід- ника, 1999; Шоренко, 2005. Автори: А.Г. Котенко, О.С. Вобленко Фото: О.С. Мандзюк