Все Красные Книги > Червона книга України. Тварини

орусус паразитичний
orussus abietinus (scopoli, 1763)


Таксономічна належність: Клас — Комахи (Insecta), ряд — Перетинчастокрилі (Hymenoptera), родина — Орусиди (Orussidae).
Природоохоронний статус: Рідкісний.
Ареал виду та його поширення в Україні: Транспалеарктичний вид. Ареал — від Зх. Європи та Пн. Африки до Далекого Сходу. В Україні — у Львівській, Чернівецькій, Хмельницькій, Житомирській, Київській, Донецькій, Луганській обл. та у Криму.
Чисельність і причини її зміни: Зустрічаються дуже рідко поодинокі особини в розріджених мішаних та листяних лісах, де не проводяться санітарні вирубки.
Причини зміни чисельності: санітарні вирубки, застосування пестицидів для знищення шкідників лісу.
Особливості біології та наукове значення: : Паразитичний (на личинковій фазі) вид. Відкладає по одному яйцю на личинок комахксилофагів (вусачів, златок, рогохвостів).
Морфологічні ознаки: Більша частина тіла чорна, черевце з 3 сегмента червоне. Переднє крило з широкою темно перев’язкою перед вершиною і світлою плямою під птеростигмою. Самка має довгий голкоподібний яйцеклад. Довжина тіла — 9–15 мм.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Під час загальних та санітарних вирубок слід залишати невеликі резервації для комплексу лісових комах, що розвиваються в деревині.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Корисний ентомофаг. Комерційного значення не має.
Джерело: Ярошевский, 1887; Niezabitowski, 1899; Ермолен- ко,1959, 1984; Ушинський, 1929; Желоховцев, 1988; ЧКУ, 1994; ККРФ, 2001. Автори: В.М. Єрмоленко, А.Г. Котенко, І.М. Павлусенко Фото: В.Г. Радченко