Все Красные Книги > Червона книга України. Тварини

криптохіл кільчастий
cryptocheilus alternatus (lepeletier, 1845) = c. annulatus (fabricius, 1798)


Таксономічна належність: Клас — Комахи (Insecta), ряд — Перетинчастокрилі (Hymenoptera), родина — Дорожні оси (Pompilidae).
Природоохоронний статус: Рідкісний.
Ареал виду та його поширення в Україні:Один з 14-ти видів роду Cryptocheilus у фауні України. Ареал охоплює Сх. Середземномор’я, Закавказзя, Середню Азію. В Україні знайдений тільки в Криму.
Чисельність і причини її зміни: Вид з дуже низькою чисельністю.
Причини зміни чисельності: руйнування сприятливих для існування виду стацій через господарську діяльність людини.
Особливості біології та наукове значення: : Дає 1 генерацію на рік. Мешкає на ксерофітніх ділянках на кам’янистих схилах балок та біля підніжжя гір. Літає з середини червня до вересня. Імаго — антофіли, живляться нектаром квітів (переважно зонтичних, складноцвітих, молочайних). Гнізда будують в щілинах між камінням. Личинки живляться паралізованими великими павуками (тарантулами та ін.).
Морфологічні ознаки: Голова, вусики, передня частина грудей руді, крила золотисто-жовті з темною каймою на вершині, черевце чорне з широкими жовтими перев’язками. Довжина тіла — 25–30 мм.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Не здійснювалися. Треба докладніше вивчити особливості біології виду, виявити і взяти під охорону місця його перебування. Охороняється в Карадазькому та Опукському ПЗ.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.
Джерело: Тобиас, 1978; ЧКУ, 1994. Автори: А.Г. Котенко, О.С. Вобленко Малюнок: Н.В. Кащенко