Все Красные Книги > Червона книга України. Тварини

бластикотома папоротева
blasticotoma fliceti klug, 1834


Таксономічна належність: Клас — Комахи (Insecta), ряд — Перетинчастокрилі (Hymenoptera), родина — Бластикотоміди (Blasticotomidae).
Природоохоронний статус: Рідкісний.
Ареал виду та його поширення в Україні: Транспалеарктичний вид, відомий з кількох районів пн. частини Середньї Європи та пд. Пн. Європи, а також з Далекого Сходу (з Приморського краю Росії та Японії). В Україні — у Закарпатській, Львівській, Житомирській, Київській, Чернігівській обл.
Чисельність і причини її зміни: Незначна (поодинокі особини).
Причини зміни чисельності: застосування пестицидів для знищення шкідників лісу.
Особливості біології та наукове значення: : Фітофаг. На рік дає 1 генерацію. Літ імаго відбувається в останній декаді травня–червні. Відкладання яєць — в черешки папоротей. Личинки (в липні–серпні) живуть поодинці або по кілька особин, проточують ходи всередині черешків. Через прогризені в черешці отвори личинка виділяє жовтуваті або сніжно-білі кулясті піняві напливи розміром від лісового до волоського горіха. Зимує личинка. Заляльковується в ґрунтових комірках без коконів.
Морфологічні ознаки: Тіло чорне. Ноги жовті. Довжина тіла — 7–8 мм.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони:Не здійснювалися. Необхідно зберігати біотопи, сприятливі для існування виду.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.
Джерело: Niezabitowski, 1899; Гуссаковский, 1935; Желоховцев, 1988; ЧКУ, 1994. Автори: В.М. Єрмоленко, А.Г. Котенко Малюнок: І.В. Маханьков