Все Красные Книги > Червона книга України. Тварини

андрена ошатна
andrena (poliandrena) ornata morawitz, 1866


Таксономічна належність:Клас — Комахи (Insecta), ряд — Перетинчастокрилі (Hymenoptera), родина — Андреніди (Andrenidae). Один із 33 видів палеарктично-палеотропічного підроду Poliandrena всесвітньо поширеного роду Andrena (близько 1500 видів). Один із 170 видів роду у фауні України.
Природоохоронний статус: Рідкісний.
Ареал виду та його поширення в україні: Відомий з Волгоградської, Самарської та Оренбурзької обл. Росії, Карагандинської, Цілиноградської обл., Західно-Казахстанського й Південно-Казахстанського країв Казахста-ну, Башкирії, Малого Кавказу. В Україні знайдений лише в Криму (Казантипському ПЗ та на мисі Чауда).
Чисельність і причини її зміни: Дуже рідкісний вид. Чисельність знижується через різке зменшення степових ділянок, викошування кормових рослин або випасання на них свійських тварин.
Особливості біології та наукове значення: : Вид має 2 генерації, літає з початку травня до середини вересня. Перерва між генераціями припадає на липень. Трофічні зв'язки: перша генерація зустрічається на квітках різноманітних рослин, а друга — на квітках Crinitaria villosa (L.) Grossh. Гніздування не відоме.
Морфологічні ознаки:Довжина тіла самки 10–11 мм. Тіло чорне, блискуче. Крила слабко затемнені. Наличник випуклий, посередині блискучій. Опушення голови, грудей і боків тергумів біле або сіро-біле, довге і рідке, іноді з домішкою темних волосків. Середина щитка майже не опушена, блискуча. 2 та 4 тергуми самок на боках з чіткими білими плямами з волосків, довжина яких зменшується від другого до четвертого. Апікальні краї стернумів мають бахромку з білих довгих волосків. Гомілкова сумка сірувато-біла з чорними або коричнево-чорними волосками на вершинному краї. Анальна торочка коричнева до чорної, з домішками сірувато-білих волосків на боках. Наличник самця світло-жовтий, вкритий густими сніжно-білими волосками, білі плями на тергумах не такі чіткі, як у самок, краї тергумів майже прозорі. Довжина тіла самця 9–10 мм.
Режим збереження популяції та заходи з охорони: Охороняється в Казантипському ПЗ. Необхідно створити заказники в інших місцях мешкання виду та охороняти його кормові рослини.
Господарське та комерційне значення: Має значення як запилювач різних видів степових рослин. У комерційних цілях не використовується.
Джерело: Gusenleitner, Schwarz, 2002; Радченко, Иванов, Бу- дашкин, 2005; Радченко, 2005. Автори: В.Г. Радченко, С.П. Іванов Фото: В.Г. Радченко