Все Красные Книги > Червона книга України. Тварини

сонцевик фау-біле
nymphalis vaualbum ([denis & schifermüller], 1775)


Таксономічна належність:Клас — Комахи (Insecta), ряд — Лускокрилі (Lepidoptera), родина — Німфаліди (Nymphalidae). Один з 4 видів роду у фауні України.
Природоохоронний статус виду: Неоцінений.
Ареал виду та його поширення в Україні: Центральна та Сх. Європа, помірні широти Азії від Пд. Уралу, Казахстану, Тянь-Шаню до Далекого Сходу, а також Пн. Америка. В Україні зустрічається лише спорадично у майже всіх регіонах, окрім крайнього пд. та Криму.
Чисельність і причини її зміни: Дуже рідкісний вид, відомі лише поодинокі знахідки.
Причини зменшення чисельності: : невідомі, можливо, зміна породної структури та густоти деревного покриву лісу, розчищення берегів водотоків, кліматичні зміни, хімічна обробка лісу.
Особливості біології та наукове значення: : Зустрічається у листяних та мішаних лісах, заплавах. Біологічні особливості виду в Україні невивченні. Літ метеликів може спостерігатися з весни до пізньої осені. Метелики живляться соком поранених дерев, перестиглих фруктів, екскрементами тощо. Гусінь — листям верби, тополі, берези, агрусу та інших рослин з травня до липня, живуть групами у павутинних гніздах. Зимують імаго.
Морфологічні ознаки: Розмах крил — 56–68 мм. Крила руді або цегляно-червонуваті, з чорними плямами; оторочка по краю крил темна. Біля вершини передніх крил і на передньому краї задніх різко виступає по одній білій плямі. Край передніх крил утворює досить різку виїмку. Низ темний, з білою плямою у вигляді літери «L» посередині заднього крила. Режим збереження популяцій та заходи з охорони:Слід ґрунтовно вивчити особливості біології та з’ясувати ймовірні причини скорочення чисельності. У разі виявлення постійної популяції виду доцільне створення ентомологічного заказника.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.
Джерело: Ксенжопольский, 1912, 1911; Образцов, Шелюж- ко, 1939; Хлус, Чередарик, Скільський, Череватов, 2002; Шешурак, Плющ, Кавурка, 2004; Некрутенко, Чиколовець, 2005; Плющ та ін., 2005, 2006; Канар- ський, 2006, 2007; Плющ, 2006, 2007; Голобородь- ка, Пахомов