Все Красные Книги > Червона книга України. Тварини

бражник карликовий
sphingonaepiopsis gorgoniades (hübner, 1819)


Таксономічна належність:Клас — Комахи (Insecta), ряд — Лускокрилі (Lepidoptera), родина — Бражники (Sphingidae). Один з 7 видів роду; єдиний вид роду у фауні України.
Природоохоронний статус виду: Рідкісний.
Ареал виду та його поширення в Україні: Пд.-Сх. Європа, Близький Схід (Ліван), Мала Азія, Іран, Афганістан, Кавказ, Нижнє Поволжя, Зх. Казахстан, Туркменістан (зх. райони Копетдагу). В Україні зустрічається у Криму, Донецькій та Луганській обл.
Чисельність і причини її зміни: Незначна. В околицях Сімферополя протягом останніх тридцяти років систематичних досліджень було знайдено тільки одну гусеницю. При збиранні на світло в різних точках Криму вдається протягом року зареєструвати поодинокі особини імаго.
Причини зменшення чисельності: : скорочення місць перебування виду й погіршення їхнього стану внаслідок господарської діяльності.
Особливості біології та наукове значення: : Протягом року дає дві генерації. Літ імаго відбувається у травні–червні та у липні–серпні. Активний у вечірні та ранкові години. Гусінь живиться на підмареннику (Galium spp.). Заляльковується у ґрунті. Зимують лялечки. Місця перебування — сухі ділянки, доб ре прогріті сонцем кам’янисті схили.
Морфологічні ознаки: Найдрібніший представник родини в Україні. Розмах крил 25–35 мм. Переднє крило із складним білувато-сірим малюнком і зубцюватим зовнішнім краєм. Заднє крило сірокоричневе з більш темним зовнішнім краєм.Режим збереження популяцій та заходи з охорони:Охороняється у Карадазькому (Крим) та Луганському (Луганська обл.) ПЗ у комплексі з іншими видами. Доцільно створити ентомологічні заказники у місцях перебування виду.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.
Джерело: Nabokof, 1920; Кузнецов, 1926; Будашкин, 1990; Pittaway, 1993; Ефетов, 1999. Особисті повідомлен- ня Бідзілі, Будашкіна, Плющ, Рутьяна, Шнейдера. Автор: К.О. Єфетов Фото: К.О. Єфетов