Все Красные Книги > Червона книга України. Тварини

аврора біла
euchloe ausonia (hübner, [1804])


Таксономічна належність:Клас — Комахи (Insecta), ряд — Лускокрилі (Lepidoptera), родина — Білани (Pieridae). Один з близько 20 видів роду; єдиний вид роду у фауні України. На території України представлений підвидом volgensis (Krulikovsky, 1897).
Природоохоронний статус виду: Вразливий.
Ареал виду та його поширення в Україні: Ареал охоплює Середземномор’я, Зх., Центральну та частково Пн. Азію. В Україні знайдений лише у Одеській, Херсонській, Запоріжській, Донецькій обл. та Криму. Локальний.
Чисельність і причини її зміни: Переважно незначна; подекуди у Криму досить звичайний, там кількість метеликів у пік льоту може досягати до 20 особин на 1 га.
Причини зменшення чисельності: : порушення місць перебування виду (розорювання цілинного степу, викошування та випалювання трав, інтенсивне випасання худоби) та застосування пестицидів.
Особливості біології та наукове значення: : Зустрічається у гірських рідколіссях, цілинному Степу, ділянках степової рослинності біля морського узбережжя, лиманів та біля оз. Сиваш, іноді на рудеральній рослинності серед сільськогосподарських угідь. Дає 1–2 генерації на рік. Літ метеликів триває з квітня до червня, можливі міграції. Самки відкладають яйця по одному на нижню поверхню листка або у нерозвинуті суцвіття деяких хрестоцвітих. Гусінь з’являється через 7– 10 діб, розвивається 30–35 діб, живлячись квітками та листям, потім перетворюється у лялечку, 90% лялечок першої генерації зимують, їхній розвиток без діапаузи триває 26–27 діб.
Морфологічні ознаки: Розмах крил — 36–49 мм. Загальний фон забарвлення крил — білий. Мають темно-сіру пляму з рядком білих цяточок на вершині досить гострих передніх крил та досить велику дистальну пляму, яка зливається з костальним краєм. Задні крила з невиразним блідо-сірим малюнком — відбитком візерунку нижньої сторони крила.Режим збереження популяцій та заходи з охорони:Охороняється у заповідниках Криму. Доцільно створити ентомологічні заказники у місцях перебування виду з регламентацією на їхній території випасання худоби, викошування та забороною випалювання трави.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Відомостей немає.
Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.
Джерело: Образцов, Шелюжко, 1939; Коршунов, 1964; Higgins, Riley, 1983; Некрутенко, 1985; Tolman, Lewington, 1997; Некрутенко, Чиколовець, 2005; Плющ та ін., 2005, 2006; Плющ, 2006, 2007; Львов- ский, Моргун, 2007. Особисті повідомлення Ан- друщенка, Будашкіна,