Все Красные Книги > Червона книга України. Тварини

ктир шершенеподібний
asilus crabroniformis (linnaeus, 1758)


Таксономічна належність: Клас — Комахи (Insecta), ряд — Двокрилі (Diptera), родина — Ктирі (Asilidae).
Природоохоронний статус: Рідкісний.
Ареал виду та його поширення в Україні: Більша частина Зх. та Центральної Європи, Росія (пн. зх., пд. сх. європейської частини, Пн. Кавказ). В Україні — Лісостеп та зрідка Степ (Донецька та Одеська обл.).
Чисельність і причини її зміни: Траплявся дуже рідко (поодинокі особини). Сучасних даних про чисельність немає. Спостерігалося зменшення через розорювання лук та узлісь, застосування пестицидів.
Особливості біології та наукове значення: : Біотопи/яруси перебування: ліси та луки в долинах річок. Біологія розмноження: дає одну генерацію на рік. Імаго з’являються у другій половині літа. Личинки розвиваються у піщаному ґрунті. Характер живлення: дорослі мухи полюють удень на личинок та дорослих саранових, рідше – двокрилих та жуків. Личинки також є хижаками.
Морфологічні ознаки: Великі (довжина тіла 19–28 мм) довгасті мухи з чорним при основі та жовтоволосистим у вершинній частині черевцем та жовтими, затемненими до бурого по задньому краю крилами. Для представників роду характерними є довга лицьова борода та п’ята радіальна жилка, що закінчуються позаду від вершини крила.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Не здійснювалися.
Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Відомостей немає.
Господарське або комерційне значення: Відомостей немає.
Джерело: Дузь, Микитюк, Ужевская, 2005, Єрмоленко, Лоб- ко, 1994, Рихтер, 1969. Автори: В.М. Єрмоленко, В.М. Лобко, В.О. Корнєєв Фото: В.О. Корнєєв